REGISTRACE / PŘIHLÁŠENÍ
OK 365 Internetový magazín
Rubriky
Archivy

Author Archive

Školní mikroskop

Samostatnou kapitolou v sortimentu mikroskopů jsou dětské a školní mikroskopy. Řady těchto mikroskopů uspokojí nároky začínajících i mírně pokročilých pozorovatelů. Školní mikroskopy najdou využití nejen v hodinách biologie, ale i na domácí půdě. Dětský mikroskop může mít jak plastové, tak kovové tělo. Lepší je ovšem kovové, cenově jsou takřka na stejné úrovni. Nicméně mikroskop s kovovým tělem se vyznačuje lepší stabilitou a má ostřejší a jasnější obraz. Pro uchycení preparátů slouží pružinové držáky. Školní mikroskopy mají kovové tělo již standardně. Mikroskopy pro děti se většinou prodávají v tzv. setu, jehož součástí jsou různé ampulky, krycí sklíčka či hotové preparáty již přichystané k okamžitému pozorování. I když jsou dětské mikroskopy určené pro děti, rozumíme tím většinou děti, které již započaly povinnou školní docházku. Jak je již uvedeno výše, u těchto mikroskopů jsou ve výbavě podložní a krycí víčka s již připraveným preparáty a snadno se může stáž, že  při neopatrné manipulaci může dojít k poranění. Proto je nutný dohled rodičů,  kteří budou nápomocni při prvních krůčcích práce s mikroskopem. Nejprodávanějším dětským mikroskopem je Mikroskop 100-900x v kufru. Jeho výhodou je stabilní a pevné kovové tělo a skleněná optika. Osvětlení mikroskopu zajišťuje zrcátko, nebo žárovka. Barevné filtry vám zajistí dokonalý kontrast. Součástí jsou lahvičky s roztoky a 5 sklíček s již připravenými preparáty k okamžitému zkoumání.

Školní mikroskopy se vyznačují výbornou kvalitou zpracování a velmi dobrou optikou. Některé mikroskopy mají možnost regulovat intenzitu osvětlení. Samozřejmostí jsou barevné filtry pro lepší kontrast. Stejně jako dětské i školní mikroskopy mají monokulární hlavici tzn. pozorování jedním okem. Základní řady školních mikroskopů nabízejí pouze jednostupňové ostření. Některé školní mikroskopy mají možnost připojení k počítači, nebo notebooku. Takovou možnost nabízí školní mikroskop Student III 400-1024x. Mikroskop je dodáván v praktickém kufříku pro pohodlné uložení. Osvětlení mikroskopu je pomocí horní a dolní LED diody. Křížový stolek je vybaven dvoustupňovým posuvem.

Investice do prvního dětského, nebo školního mikroskopu nejsou nikterak závratné. Přesto je ale důležité, abyste jej vybírali s rozmyslem. I u dětských mikroskopů dejte přednost kovovému tělu před plastovým. Co se týká osvětlení, nabízí se osvětlení zrcátkem, LED diodou, žárovkou, nebo halogenové osvětlení.  Další věcí, kterou byste neměli podcenit je, zda jsou mikroskopy na baterie, nebo jsou napájeny ze sítě. Obzvláště je to důležité tam, kde nemáte možnost připojení k síti.

Mikroskop je velice jemný a citlivý přístroj, který můžeme při neopatrném zacházení poškodit. Poškodí-li se optická soustava, je to téměř vždy nevratné. Proto je nezbytné, aby při pozorování byly děti pod dozorem dospělé osoby.  Navíc se s dětmi můžete podělit o zážitky z pozorování. Jestliže máte navíc mikroskop s připojením k počítači, můžete si vytvořit fotky, nebo videa z pozorování.

Jezírkamanie.cz – diskusní fórum o zahradních jezírkách a chovu ryb

Jezírkamanie.cz – diskusní fórum o zahradních jezírkách a chovu ryb

Rádi byte postavili jezírko a hledáte informace? Nevíte jakou folii, čerpadlo nebo filtr ? Máte již zahradní jezírko, ale máte problémy s jeho údržbou. Trápí zelená voda nebo řasa? Strádají vám ryby v jezírku a  nevíte co s nimi? Pokud máte takové otázka a rádi byste našli na ně odpovědi a prodiskutovali své problémy s ostatními majiteli jezírek, zkuste diskusní forum www.jezirkamanie.cz.

Jezirkamanie.cz je diskusní forum pro milovníky zahradních jezírek dozvíte se jak ostatní jezírkáři řeší své problémy. Můžete se inspirovat ve fotogalerii, můžete hodnotit zahradní jezírka ostatních a nebo nahrát video a fotky svého jezírka a počkat na názory ostatních.

Co vše se na jezírkamanie.cz můžete dozvědět? Zde je ukázka některý témat.

Kaučuk, nebo PVC folie?

Tady se názory různí.  Někteří dávají přednost kaučuku, jiní nedají dopustit na PVC folii.  Výhodou PVC folie je, že přesně kopíruje profil jezírka, tím, že se svařuje přímo na místě. Netvoří se záhyby, ve kterých se může usazovat kal.  Tloušťka folie by měla být 1,5mm. Kaučuk má výhodu delší životnosti, neobsahuje ftaláty  a je pružný i při nižších teplotách. Jestliže se Vám podaří jezírko dobře natvarovat a důkladně kaučuk vypnete, nemusíte se záhybů obávat.

Technologie pro jezírka

Spousta lidí ruší na zahradě bazén a dává přednost přírodně vyhlížejícímu jezírku.  A jelikož jim většinou od bazénu zůstane písková filtrace, jejich diskuze směřuje k tomu, zda se písková filtrace dá použít i do zahradního jezírka. Odpověď je jednoznačná: nedá. Kvalitní jezírková filtrace je založena na mechanicko-biologické filtraci. Mechanická slouží k odstranění hrubých nečistot a biologická filtrace se za pomocí bakterií postará o odbourání dusíku. Biologická filtrace je také o ploše a uspořádání filtračních materiálů, na kterých se nitrifikační bakterie uchytí.

Hvězdářský teleskop

Jestliže si máme přiblížit vývoj a funkce dalekohledu, podíváme se nejdřív trošku do historie.  Na počátku stál holandský optik Lippershey, který si dal v říjnu roku 1608 patentovat první dalekohled.  Na něj navázal Galileo galilei, který o rok později dalekohled zdokonalil a pro budoucí generace objevil Jupiterovy měsíce. Pozorování Slunce se mu stalo osudným a oslepl. K obrovskému rozvoji hvězdářských dalekohledů dochází na přelomu 18.  a 19. století.  Velkou zásluhu na tom má také Johannes Kepler, jenž při konstrukci dalekohledu použil dvě spojky a výsledkem byl ostřejší, ale převráceny obraz. Hvězdářské  dalekohledy se stávaly delšími i těžšími. A to v důsledku většího zvětšení a větší světelnosti. Jen pro zajímavost, ty nejdelší měřily až 60m.  Rychlý vývoj dalekohledů je zaznamenáván také v poslední době. Pro astronomická profi pozorování se dnes využívají především radioteleskopy. Využívají elektromagnetické vlny. Podle konstrukce objektivu dělíme hvězdářské dalekohledy na reflektory, nebo-li zrcadlové a refraktory, neb-li čočkové.  Konstrukce může být i kombinovaná. Výhodou této kombinace je dobrá světelnosti a schopnost dobře zaostřit na krátkou vzdálenost.  U hvězdářských dalekohledů, více než u jiných platí zásada, že čím větší je průměr objektivu, tím více vidíme.  Dalekohledy, ať už pro turisty, myslivce, nebo hvězdářské dalekohledy mají jedno společné. A to přiblížit pozorovaný obraz za pomocí dvou soustav zrcadel, nebo čoček.  Čočkové dalekohledy jsou tvořeny dvěma soustavami čoček.  Výsledný obraz, který pozorujeme je zmenšený a převráceny, což pro amatérské astronomické pozorování není vůbec žádnou vadou.  Konstrukce zrcadlového dalekohledu spočívá v tom, že se u něj nesetkáte s žádnou barevnou vadou, tubus u hvězdářských dalekohledů s reflektorem bývá i kratší, než je tomu u čočkových dalekohledů. Náklady na výrobu jsou nižší, což se odráží i na ceně pro koncového zákazníka.

Tajemný vesmír, který fascinoval od nepaměti lidstvo samo a jehož jsem součástí a  v porovnání s jeho nekonečností jsme jako kapka v moři. Díky hvězdářským dalekohledům můžeme a náhlednou kousek dál, nechat se vtáhnout do nekonečného světa hvězd, planet, mlhovin a hvězdokup.  Hvězdářský dalekohled může být pro dítě velmi zajímavým dárkem. I když se jedná o dalekohled určený pro děti, není to hračka, dalekohled je vybaven standardní optikou a pro děti a začínající pozorovatele oblohy naprosto dostačující pro první seznámení se s dalekohledem a astronomickým pozorováním. Ono pozorování noční oblohy nemusí být a rozhodně není tak jednoduché, jak by se mohlo někomu na první pohled zdát. Již v začátku je nutné umět se na obloze orientovat.  Doporučuji proto vybírat takové hvězdářské dalekohledy, jejichž součástí sestavy je např. příručka, nebo software, díky nimž se budoucí pozorovatelé na obloze snáze vyznají. Jedná se např. o Teleskop Levenhuk Strike 80 NG.  Je snadno sestavitelný, má jednoduché ovládání a malou hmotnost.  Trojrozměrné planetárium Stellarium vám usnadní orientaci na noční obloze.

Rostliny do zahradního jezírka

 

Vodní rostliny jsou základem v přírodních, ale i  zahradních jezírek. Stávají se nejen jako krásné oživení vodní plochy, ale i břehových částí. Při jich výsadbě je dobré si zjistit a naplánovat správné osázení, jaké mají vlastností, v jakém období kvetou a do jaké hloubky je můžeme zasadit.

Do jezírka se nedává běžná zemina, na břehové oblasti dáváme  oblázky, a do těch se usazují rostliny do speciálních mřížkových košů, nebo do sázecích vaků. Nejlepší je rostliny vysázet ještě když není jezírko napuštěné vodou. V tuto dobu můžeme vstoupit do jezírka bez bot a usadit rostliny na místo. Rostliny se sázejí v počtu  2-3 kusů na 1m², protože rostliny se rychle rozrůstají. Rostliny je možné sázet během celého vegetačního období, nejlépší je však jaro a léto. Nejprve můžeme začít s náčrtem zahradního jezírka se zónami s hloubkou vody. Osázíme jezírko tak, aby rostliny zasazené vedle sebe ladily výškou i barvou květů. Je dobré, aby rostliny nekvetly zároveň, aby bylo jezírko barevné po celý rok a v každém období vypadalo jinak.

Koše pro rostliny vysypeme jílem a pískem a můžeme i vložit do koše tkaninu, aby substrát nevyplavila voda. Živiny rostliny získávají z vody. Jsou to především dusíkaté látky, které napomáhají k jeho odstraňovaní z vody, protože jsou to i živiny pro řasy.

Do zóny hluboké jsou nejideálnější lekníny. Existuje mnoho druhů jako: Leknín bílý, Leknín vonný, Leknín zakrslý atd. Mají velmi krásné květy a velké listy plavající na hladině. Je ideální pro menší jezírka, protože jeho listy zabraňují přehřívání vody v jezírku, což je častý problém u malých jezírek. Ale je třeba dávat pozor, protože leknín se rychle rozrůstá a je nutné ho kontrolovat a zařezávat kořeny, aby nám nezarostlo celé dno jezírka a taky celá plocha hladiny listím. Také jsou vhodné ponořené rostliny jako Růžkatec ponořený, Vodní mor kanadský anebo Rdest maličký. Jsou ideální pro dobré okysličovaní vody.

Rostliny s plovoucími listy jsou Okřehek menší, Babelka řezanovitá a Kotvice plovoucí. Rychle se rozmnožují a pro přezimování musí být v teple. Proto jich vybereme do nádob s vodou a uskladníme.

Do mělčin bývají ideální rostliny: Modráska srdčitá, Rákos obecní, Šípatka obecná, Puškvorec obecný, Šmel okoličnatý. Jsou nenáročné, ale rychle se rozšiřují, a je potřeba je zastřihávat.

Do bahenních zón se hodí a patří Šáchor dlouhý, Štítovka kosá, Kuklík potočný, Kosatec mečový, Mochna bahenní, Kozlík lékařský.

Mezi pobřežní rostliny patří mnoho rostlin, které se už taky hodí na skalku u potůčku, či jen na zpestření okolí např. Javor dlanitolistý, Komule Davidova, Ostřice převislá, Kakost bahenní, Bohyška a Měsíčnice vytrvalá.

Dalekohled a noční vidění

Dalekohledy kupujeme jednou, možná dvakrát za život. Ať už jako dárek pro své blízké, či známé, nebo pro sebe sama. A právě proto bychom měli pořízení dalekohledu zvážit. Jednak je dnes nabídka trhu větší, než poptávka a taktéž se obchody předhánějí v různých akcích. Nakupujte s rozvahou a nenechejte se unést např. nejlepší, či nejnižší cenou. Základní optické vlastnosti dalekohledu jsou velikost průměru objektivu udávaný v milimetrech a velikost zvětšení. Takže se u každého dalekohledu setkáte vždy se součinem dvou čísel, např. 12×60, 7×50, apod. Zvětšením se u dalekohledu udává, kolikrát je dalekohled schopen přiblížit pozorovaný objekt. Průměr objektivu je vlastně průměr přední čočky a ovlivňuje světelnost dalekohledu. Dalším ukazatelem u dalekohledu je zorné pole. Je to veličina udávaná v metrech a dozvíme se, jak velkou výseč pozorovaného obrazu budeme vidět ze vzdálenosti 100, potažmo 1000m.  Čím vyšší bude relativní světelnost dalekohledu, tím bude  jasnější obraz i komfortní pozorování za šera. Dalekohled může být vybaven různým optickým sklem. Je téměř jisté, že se při výběru dalekohledu u tohoto parametru setkáte se zkratkami jako je BK7, BaK4. Značka BK7 označuje borové sklo, které je používáno u levnějších typů dalekohledů. Poznáte jej tak, že pozorovaný obraz není úplně jasný a kontrastní. Naproti tomu sklo BaK4 je obohaceno baryem, díky němuž poskytuje dalekohled svému uživateli kvalitní ostrý a jasný obraz v celém zorném poli.

 

Optický přístroj podobný dalekohledu, který je používán pro noční vidění nazýváme noktovizor.  Stejně jako dalekohled si jej můžete pořídit jako binokulár, nebo monokulár. Noční vidění zesiluje zbytkové světlo, které následně převádí do viditelné oblasti spektra a vy tak můžete vidět výsledný nazelenalý obraz. Jak je uvedeno v předcházející větě, noční vidění pracuje se zbytkovým světlem. V případě použití nočního vidění v absolutní tmě jej musíte vybavit ještě infračerveným přísvitem, pokud jím tedy přístroj již není vybaven. Navíc u některých přístrojů nočního vidění lze infra přísvit regulovat. Používejte jej, jen pokud je to nezbytně nutné a vyvarujte se i letmého nahlížení do zapnutého přísvitu, hrozí poškození zraku. Jestliže potřebujete s nočním viděním manipulovat ve dne, musíte mít objektiv zakrytý, aby nedošlo k poškození přístroje. Noční vidění je rozděleno do tzv. generací. Generace I a II patře mezi nejprodávanější a jsou, jak cenově dostupné, tak běžnému uživateli poskytují komfortní obraz. Jsou vyhledávány především myslivci a milovníky přírody. Noční vidění označované generace II+ a vyšší, již patří do kategorie profesionálních přístrojů, tomu odpovídá i cena,  jsou určeny především pro vojenské a obranné složky.

Zahradní jezírko na jaře

Pomalu ale jistě se začíná jaro. Tak jako se i příroda probouzí se zimního spánku, tak i naše zahradní jezírko. Abychom mohli zasahovat do jezírka, měla by voda v jezírku dosahovat trvale nad 8-10°C. Kdybychom zasáhli dřív, probudili bychom ryby ze zimního spánku a mohli bychom jim uškodit, a byly by snadnou kořistí pro viry a choroby. Například KOI kaprům se v zimním období zpomalí metabolismus, a srdce mu bije 1 – 2x za minutu.

Ještě předtím než spustíme filtraci pro  jezírko, je potřeba odstranit usazené listí a jiné nečistoty, které jsou v jezírku usazené na dně. Vyčistíme taky filtr a filtrační média v něm. Zkontrolujeme UV lampu, zda není potřeba vyměnit zářivku za novu. Měla by se vyměnit každou druhou sezónu. Zapojíme UV lampu a čerpadlo do elektřiny a filtr začne běžet naplno.

Ještě, než přidáme do našeho zahradního jezírka nitrifikační bakterie, je velmi důležité zkontrolovat hodnoty vody. Testem zkontrolujeme hodnoty PH případně tvrdost. Je dobré se ujistit, zda máme hodnoty v jezírku v normě. Je také vhodné vyměnit 5-10% vody.  Na jaře se objevuju i dlouhé řasy, proti kterým je spousta přípravků. Volíme prostředky, které působí i preventivně, bývají sice dražší, ale účinek je dlouhodobý. Řasa se po odumření odstraní z vody bud mechanickým předfiltrem, nebo mechanicky podběrákem na nečistoty. Proti zelenému zákalu slouží UV lampa.

Jakmile máme v zahradním jezírku vodu a filtr připravený, přidáme nitrifikační bakterie.  tekuté baktérie se rozrůstají na filtračních mediích rychleji. Baktérie v prášku se asi na hodinku dají do vody v umělohmotném kbelíku, kde se aktivují a až pak je vylijí do filtrace, nebo do jezírka. Po přiání baktérií se musí vypnut UV lampa na 3-4 dni, než se baktérie usadí a rozmnoží. Doporučujeme do jezírka baktérie přidávat i během sezóny, při výměně vody z jezírka.

Nikdy neměníme vodu v jezírku po čas roku celou! Vždy maximálně 1/3. Pro dezinfekce vody, pokud máme v jezírku ryby přidáváme sůl přidává se 2 až 3 kg na kubík.Rybám sůl prospěje, a pomáhá jim k tvorbě ochranného slizu po těle.

Když nám ryby, konkrétně KOI kapři, značnou přijímat potravu, je ideálny krmit ryby krmivem určeným na jaro. Je lehko stravitelné pro ryby a po zimě jim nezatěžuje organizmus. Toto krmivo má vyšší obsah tuku, který je dobrý rybám na jar přidat. Rychlé zvyšováni teploty je pro ryby stresující, a proto je dobré přidávat do krmiva vitamíny s vysokým obsahem C vitamínu, který je důležitý pro obnovení imunity po zimě. Na jaře se rybám ještě nechce plavat až na hladinu, proto může použít krmivo potápějící. Při zahájení krmení je potřeba v jezírku sledovat znova hodnotu vody, jako je PH, amoniak a dusíkaté látky.

Dárek – dalekohled

Dalekohled může být výborným dárkem pro někoho blízkého, jehož koníčkem je příroda, turistika, lov zvěře, nebo pozorování noční oblohy.  Takže dle účelu využití rozlišujeme dalekohledy na turistické, lovecké, námořní, hvězdářské, pozorovací a nesmíme zapomenout ani na divadelní kukátka. Na trhu je spousta dalekohledů v různých cenových hladinách.  Dalekohledy můžete zakoupit ve specializovaných  e-shopech, které nabízejí velký výběr zboží a různé cenové akce.  Pro začátek si vyjasníme pár základních věcí  a pojmů, se kterými se setkáte, jestliže  půjdete dalekohled koupit. Jestliže ten, kterému dalekohled kupujete, není úplný začátečník v pozorování, vybírejte dalekohled někde ve středním cenovém pásmu. Nejde o to, že levné dalekohledy jsou nekvalitní, jde spíše o to, že zkušený pozorovatel, či uživatel dalekohledu je již přivyklý nějakému standardu v pozorování a levné dalekohledy jsou tedy určeny spíše pro úplné začátečníky v jejich používání. Jestliže vybíráte dalekohled někomu, kdo ještě žádný nevlastnil, je vhodný dalekohled na azimutální montáži. S takovým dalekohledem můžete jednak sledovat okolní krajinu /pokud tedy zrovna nebydlíte v centru města/, a občas i noční oblohu. Jestliže váš budoucí obdarovaný je zapálený pozorovatel noční oblohy a nespokojí se jen pozorováním oblohy z okna svého pokoje, naopak podniká výlety ven za město, aby si  noční oblohu náležitě vychutnal, bude pro takového nadšence výběr dalekohledu trošku náročnější. Doporučuji vybírat dalekohled spíše zrcadlový na jednoduché, ale praktické azimutální montáži. Vhodný je i dalekohled na paralaktické montáži. Průměr zrcadla u takových dalekohledů by měl být min 200mm, spíše více. Dalekohled díky objektivu, tedy spíše ploše objektivu je schopen shromáždit více světla, než lidské oko. Vlastnosti dalekohledu tedy více-méně určuje průměr objektivu a jeho kvalita. Zvětšení u dalekohledu bývá často přeceňováno a dá se říci, že jeho důležitost je až druhotná.

Součástí dalekohledů bývá spousta doplňků, nebo lze doplňky dokoupit samostatně. Takovým základním doplňkem bývají filtry.  Setkáte se s nimi především u astronomických dalekohledů.  Takovým základním filtrem u těchto dalekohledů je filtr sluneční a měsíční. U pozorování slunce VŽDY používejte objektivový filtr.  V opačném případě dochází praktický okamžitému a nevratnému poškození oka. Naproti tomu pozorování slunce s kvalitním slunečním filtrem patří mezi nejčastější pozorování prostřednictvím astro-dalekohledů.  S měsíčním filtrem se vám nabídne příjemné pozorování Měsíce, díky filtru, který tlumí množství světla, které vychází z dalekohledu.  Filtr oceníte zvláště při pozorování úplňku.  Při pozorování noční oblohy se Vám nezbytnou pomůckou, alespoň v začátcích stane mapa, někdy může být součástí balení dalekohledu i kapesní průvodce s kresbami a popisky, nebo CD.

Stav jezírka, zakoupení a převoz ryb

Při rozhodnutí o koupi ryb je důležité ujistit se, že je voda v jezírku připravená pro ryby. Důležité je před prvním osazením ryb do zahradního jezírka, nastartovat biologickou filtraci přidáním startovacích baktérii. Existuje široký sortiment nitrifikačních baktérií, které jsou pro zahradní jezírko důležité. Tyto bakterie odstraňují z vody dusíkaté látky. Jejich hodnoty se dají změřit testem a vznikají ze zbytků krmiva, výkalů ryb, spadaných listí do jezírka a jsou živinami pro řasy. Dále jsou důležité hodnoty pH,  které by měly být v rozmezí 6-8 PH. Proces nitrifikace snižuje pH. Biologická filtrace po přidání bakterií startuje za 6 až 8 týdnů. Proto je dobré vodu v tomto období nezatěžovat rybami, a počkat než se bakterie rozrostou v mediích a na povrchu folie v jezírku.

Při výběru a počtu ryb je dobré se vyhnout přerybnění. Záleží na typu filtrace a je to od 0,5 až 3 kg/m³. Můžeme ryby i kombinovat. KOI kapr má krásné barvy a spoustu druhů jako: Kohaku, Tancho, Taisho Sanke. Takto zbarvený kapr určitě zkrášli zahradní jezírko. KOI kapr je hejnová ryba s prudkým pohybem, a proto je dobré ho kombinovat s rybami jako je jeseter. Jeseter je samotář a jemným pohybem a na večer krouží okolo jezírka při hladině. Jeseter je snadná kořist pro kočku. Nejprodávanější je Jeseter ruský, malý, sibiřský a Jeseter hvězdnatý.

Při zakoupení ryb vám prodavač v odborné prodejně ochotně nechá nahlédnout, zda ryby nemají poškozené ploutve, zda nemají plíseň na očích, nebo na kůži a krvavé fleky. Ryby mají působit zdravým dojmem. Ryby se pak dají do dvojitého sáčku, který má zatavené rohy, aby si v nich ryby neublížily. Do pytlů se dá do cca půlky voda a do druhé půlky se napustí kyslík. Při transportu je dobré ryby nevystavovat přímému slunečnému světlu, aby se voda nepřehřívala. Je dobré přes sáček přehodit bundu, anebo látku. Je taky dobré pustit v autě klimatizaci. Po transportu se dá sáček s rybami na hladinu zahradního jezírka aspoň na ½ až hodinu, aby se teplota vody v sáčku vyrovnala teplotě v jezírku, ne však na přímé slunce. Je dobré po půl hodině přidat do sáčku vodu z jezírka, aby si ryby postupně zvykaly na vodu v jezírku. Pak ryby vypustíme volně do jezírka a vodu ze sáčku vylejeme mimo jezírko. Tak snížíme stres ryb ze změny prostředí. Umístěním ryby do karantény předejdeme přenosu nemocí. První den po transportu ryby nekrmíme.

Dalekohledy

Dalekohled je optický a velmi jemný přístroj. Jestliže chcete, aby vám co nejlépe a nejdéle dobře sloužil, měli byste dodržovat způsob zacházení a péče, který je uveden v návodu. Především, dalekohled je uložen v pouzdře, nebo brašně, která bývá většinou jeho součástí. Tak by to také mělo být, pokud dalekohled zrovna nepoužíváte. Důležité je také to, aby byl dalekohled v brašně uložen na místě, které není vystaveno slunečnímu záření, a vyhněte se také vysoké vlhkosti a prašnému prostředí. Můžete jej klidně také spolu s pouzdrem vložit do igelitové folie, předejte tak usazování prachu. Dalekohled by měl být v poloze, kdy bude objektiv rovnoběžně se zemí.

Pokud budete pozorovat ve vysoké vlhkosti, může se vám stát, či spíše stane se vám, že se dalekohled orosí. V tom případě jeho povrch opatrně otřete suchým jemným hadříkem. Jestliže se vám ovšem orosí objektiv, pak jste s pozorováním skončili.  Optiku v žádném případě neotírejte, dalekohled uložte na suché a teplé  místo a vyčkejte až se voda vypaří.  Teplým místem však není myšleno těleso radiátoru. Dalekohled stačí ponechat např. na stole při běžné pokojové teplotě. Oschlý dalekohled uložte. Tubus dalekohledu můžete občas otřít vlhkým jemným hadříkem, nebo použít slabý roztok saponátu bez acetonu a který neobsahuje brusné částečky, které by mohly povrch dalekohledu poškrábat, nebo jakkoliv a hlavně nenávratně poškodit barvu.  Co se týká čištění optiky – neprovádějte pokud není nezbytně nutné. Pokud je troška prachu na objektivu, vůbec to neovlivní kvalitu obrazu. Pokud přece jen máte pocit, že by už bylo nutné prach odstranit udělejte to tak, že nejdříve sfouknete prach z objektivu za pomocí gumového balónku. Zakoupíte jen např. ve specializovaných prodejnách http://www.dalekohledy-puskohledy.cz/

Na optiku v žádném případě nesmíte použít jakékoliv chemické čističe. Pokud vlastníte dalekohled s čočkovým objektivem, tak ten nikdy z tubusu nevydělávejte. Prach můžete odstranit jemným štětečkem, nebo balónkem-popsáno viz výše.  Čočky se dají vyčistit speciální optickou utěrkou z mikrovlákna, nebo za pomocí vatových tyčinek, které můžete navlhčit v čistícím roztoku, nebo použít speciální sprej na antireflexní vrstvy.  Při manipulaci dalekohledu buďte opatrní, i v záruční době se na poškození při nesprávném zacházení nebude brát zřetel. Zvláště opatrní buďte při čištění dalekohledu. Jakékoliv poškození, zvláště optiky bývá nevratné, záruku uplatnit nelze a výměna dalekohledu, či koupě nového se pěkně prodraží. Dalekohledy nepatří do rukou dětem, zvláště těm nejmenším. I větší děti by měly být při manipulaci, nebo pozorování pod dohledem dospělé osoby, která dítě poučí a dohlédne, že je s dalekohledem zacházeno podle návodu. Jestliže se stane, že nezabráníme pádu dalekohledu na zem, ještě nemusí být nic ztraceno. Pakliže má dalekohled pogumované tělo-to náraz trošku utlumí a optika nemusí být poškozená. Dalekohled nijak nerozdělávejte, jen prohlédněte a obraťte se na odborný servis. Dalším malérem, který může nastat je, že dalekohled „skončí“ ve vodě. V případě, že nevlastníte dalekohled vodotěsný, do optiky může vniknout voda. Nejlepší, co můžete udělat, je přenechat dalekohled odborníkům.

KOI jezírka

KOI jezírka nebo zahradní jezírka pro chov koi kaprům se začínají na českých zahradách objevovat stále častěji. Pokud chcete ve svém zahradním jezírku chovat ryby například KOI kapry,  e zapotřebí si to ujasnit již v době plánovaní a určitá specifika KOI jezírek již do začátku zahrnovat do plánů a rozpočtu stavby KOI jezírka. Při budování KOI jezírka je zapotřebí nejprve zvolit jeho velikost, tvar a hloubku. KOI jezírko by mělo dosahovat plochy alespoň 20 m2 a hloubku ideálně 2 m. Objem takové ho jezírka při postupně se svažujících březích je cca 20 m3. V takovém KOI jezírku již lze udržet za pomocí čerpadla a ideálně i filtrace celkem stabilní biologickou rovnováhu. Koi kapři také budou moci v klidu přezimovat, stáhnou se do největší hloubky, a při teplotě cca 4C, zimu přečkají. KOI jezírko tohoto rozměru také nebude v létě přehříváno a nemělo by docházet k výraznému poklesu kyslíku. Záměrně uvádíme „nemělo by docházet“, jelikož obsah kyslíku (alespoň 6 mg/l)  v KOI jezírku nezávisí jen na teplotě vody ale dalších okolnostech jako je například přítomnost a četnost řas v jezírku a celková obsádka jezírka rybami atd.  Odborná literatura doporučuje zhruba 1 kg ryby (koi) na 1 m3, toto zatížení může být ale i podstatně vyšší až 4-6 kg/m3, ovšem za podmínky kvalitní filtrace KOI jezírka.

 

Filtrací pro jezírka je celá řada od tlakových plastových filtrů až po profesionální bubnové filtry. Jedna z firem, která se specializuje na budování KOI jezírek, je firma Jezírka Brno.cz. V nabídce najdete filtrace různých úrovní i cenových kategorii pro široké spektrum zákazníků. Pro KOI jezírka je doporučována vyzděná šachta, v které je umístěna (a také skryta) veškerá potřebná technologie. To znamená mechanický předfiltr pro zachycení větších mechanických nečistot a obohacení vody padající přes nerez. síto o kyslíky. Dále mechanicko-biologická filtrace, která za pomoci bakterií odstraňuje jemnější nečistoty, UV lampa, která dokáže narušit strukturu jednobuněčných řas a ty se pak shlukují do větších celků a je možné je lépe odstranít. V šachtě jsou také čerpadla a veškerá šoupata a ventily pro obsluhu jezírka. (zazimování, spuštění jezírka nebo odkalení nečistot ze dna filtrů.)

 

Jezírkový vysavač Pondovac

U jezírek platí zásada, že veškeré nečistoty by měly být odstraněny z vody co nejdříve a to buď hladinovým sběračem (skimer) nebo filtrací. Pokud se tak nestane, nečistoty zůstávají u dna jezírka o odsud je odstraníme nejlépe jezírkový vysavače. Chtěli bychom vám představit jezírkový vysavač Pondovac. Pondovac se vyrábí již řadu let a nyní je poslední typem Pondovac 4. Jezírkový vysavač Pondovac 4 je vybaven dvoukomorovým sacím systémem, dvě nezávislé komory umožňují nepřetržitý proces. Pondovac průběžně nasává nečistoty a kal vytéká pomocí dlouhé výpustní hadice. Pondovac je vybaven speciální odsávací hlavicí na odstranění vláknitých řas. Kolečka a madlo Pondovacu pro jeho snadnější manipulaci.  Jezírkový vysavač Ponodvac 4 můžete nyní koupit v akční ceně na Jezirka-shop.cz případně si jej odebrat v kamenné prodejně Jezírka-Brno.cz na Sobolově ulice 13, Brno Bohunice.

Dalekohledy, astro dalekohledy

Pozorujte svět jinak……zblízka. Za velmi zajímavé a zvláštní je určitě pozorování vesmírných objektů. K takovémuto pozorování potřebujete speciální dalekohled, tzv. astronomický dalekohled. Takový dalekohled můžete pořídit v různých cenových relacích, od různých výrobců a samozřejmě také různé typy konstrukce. Samozřejmě existují osvědčené typy dalekohledů od renomovaných výrobců, nicméně někdy je cena spíše nadhodnocena reklamou a nemusí nutně odrážet tu nejvyšší kvalitu. Možná byste měli tak trošku dát i na intuici, trošku  na doporučení známého a taky si zjistit informace, ne se nutně nechat zlákat reklamou a posléze zjistit, že dalekohled, který jste zakoupili nemusí být „to pravé ořechové“ pro vás. Jednoznačné doporučení nelze nikomu dát. I vaše představa se může nakonec rozcházet s tím, co vám bude skutečně vyhovovat, až si nastudujete potřebné informace který dalekohled je pro podmínky vašeho pozorování nejlepší. Pro astronomická pozorování jsou určené hvězdářské dalekohledy. Jejich prostřednictvím můžete sledovat měsíc, planety, hvězdy, nebo mlhoviny.

 

Pozorování hvězdářským dalekohledem má svá specifika a je naprosto rozdílné od pozorování např. přírody apod. I když se vždy jedná o pozorování a dalekohled vám má vlastně vzdálený objekt přiblížit. Na začátku pozorování se připravte na to, že vám to zdaleka nepůjde tak lehce, jak jste se možná původně domnívali. Neházejte flintu do žita a rozhodně tam neházejte dalekohled. Chyba není v tom, že jste si koupili špatný dalekohled. Připravte se na to, že se budete muset dlouze soustředit, vybavte se trpělivostí, opravdu to chce čas a cvik, než se vám naučíte vesmírné objekty prohlížet. Problém obvykle bývá i to, že se vlivem pohybu vzduchu pozorovaný obraz může třást. Zvykněte si na to, že pozorovaná vesmírná tělesa budou  menší a taky velmi blízko u sebe. Časem ale získáte cvik a jistotu, budete se na obloze čím dál lépe orientovat a teprve poté si pozorování dokonale užijete. Hvězdářské dalekohledy se podle typu konstrukce dělí na zrcadlové, nebo-li reflektor a čočkové (refraktor). Konstrukce může být i kombinací obou a jejich nespornou výhodou je dobrá světelnost a vynikající schopnost zaostřit na blízko, což oceníte koupíte-li si dalekohled s větším průměrem objektivu.

 

Pro začínající astronomy je velmi vhodný zrcadlový dalekohled Galaxia 114/900, který koupíte na dalekohledy-puskohledy.cz. Tento dalekohled je na robustní rovníkové montáži, má stabilní trubkový stativ s chromovaným povrchem a je vybaven LED hledáčkem. Součástí je software, který začátečníkům velmi zjednoduší a usnadní orientaci na obloze. K teleskopu lze dokoupit celou řadu příslušenství, např. elektronický okulár, který slouží k přenosu obrazu do počítače. To je taková třešnička k dokonalému pozorování. Nezapomeňme na děti, pozorování oblohy pro ně bude mnohem zajímavější program, než který nabízí televize. Teleskop Levenhuk Strike 60NG je achromatický refraktor s dvoudílným kovovým stativem, hledáčkem s červenou tečkou, s max. zvětšením 233x. Snadno se sestavuje a ovládá a součástí balení jsou příručky, které vám dobře poslouží k seznámení  se, k plánování a k samotnému pozorování oblohy.

Dalekohledy

Dalekohled je přístroj, který je lidstvu znám a zdokonalován několik staletí. Rychlý rozvoj a vývoj zaznamenávají dalekohledy v posledních letech, kdy je zdokonalována zejména jejich optika.

Mezi uznávané výrobce optiky lze zařadit mimo jiné Bresser, Bushnell, Fomei, Meopta, Nikon nebo Yukon. Dalekohledy, divadelní kukátka, noční vidění, dálkoměry či jinou optiku těchto značek naleznete na portálu a e-shopu www.dalekohledy-puskohledy.cz. Na tomto e-shopu můžete dalekohledy vybírat podle jejich zvětšení, podle výrobce, podle využití nebo hledat dalekohledy v TOP kategorii nejprodávanějších dalekohledů a nechat se tak inspirovat předešlými zákazníky tohoto e-shopu s optikou.

Výběr dalekohledu je ovlivněn technickými parametry dalekohledu (zvětšení, průměr objektivu, zorný úhel či pole atd.), četností jeho používání, účelem využití dalekohledu a v neposlední řadě i finančními prostředky, které chcete do dalekohledu investovat.

Hitem poslední doby se stávají astronomické dalekohledy, díky němuž mohou jak malí, tak dospělí nahlédnout do tahů vesmíru více než pouhým okem. Na trhu jsou teleskopy – hvězdářské dalekohledy – vhodné pro úplné začátečníky, kteří se teprve seznamují s pozorováním nočním oblohy. Právě takové dalekohledy kupují rodiče svým dětem jako kreativní dárek, který v dětech probouzí fantazii, touhu poznávat a bádat, touhu něčemu novému se přiučit. Jedním z mnoha vhodných dalekohledů pro začátečníka jmenujme dalekohled Sirius od společnosti Bresser. Jedná se o achromatický čočkový teleskop s jednoduchou azimutální montáží.

Stálicí a jedním z nejoblíbenějších dalekohledů pro myslivost, ornitologii, pozorování přírody je dalekohled Bresser CONDOR WP. Jedná se o vodotěsný, dusíkem plněný dalekohled, který je možné používat v horších povětrnostních podmínkách (jako je déšť, mráz, vysoká vlhkost vzduchu a podobně). Tělo dalekohledů řady CONDOR je pogumované. Dalekohledy této modelové řady mají vynikající optiku, antireflexní vrstvy jsou samozřejmostí. Další předností, kterou oceníte při dlouhým výšlapech, je nízká hmotnost a menší rozměry dalekohledu. Design dalekohledů je velice moderní a pěkný. Výhodou dalekohledu jsou vysunovací a pogumované očnice, které dobře padnou do oční jamky. Pokud nosíte dioptrické brýle, nevadí, tento dalekohledy umožňuje velmi dobré pozorování i s brýlemi. Dioptrická korekce je umístěna na pravém okuláru dalekohledu. Dalekohled je dodáván s brašnou, krytkami, popruhem a čistící antistatickou utěrkou.

Koupí dalekohledu se „zavazujete“ o něj pečovat. Čím pečlivěji budete o dalekohled pečovat, udržovat jej v čistotě a správně čistit, tím déle vám bude dalekohled dobře a kvalitně sloužit.

To neznamená, že budete dalekohled čistit co možná nejčastěji, ale naopak co možná nejméně, šetrně, opatrně, kvalitně. Čištění nikdy neprovádějte částmi oděvu (dochází k trvalému poškození prachovými zrnky). Pro čištění používejte štěteček, vatové tyčinky navlhčené v čistícím roztoku. Mnoho zážitků s dalekohledem přeje dalekohledy-puskohledy.cz.

Jezírkový vysavač Pondovac

Dnešní doba apeluje a vyzývá nás všechny, abychom se chovali mimi jiné ekologicky. Poptávka lidí se v poslední době přiklání k požadavkům koupání bez chemie. Mnozí lidé upřednostňují přírodní zahradní koupací jezírka před privátním bazénem. Zahradní jezírko bez chemie vybudujete, ale nelze spoléhat pouze na přirozenou a samočisticí schopnost vody. Pokud chcete předejít nežádoucí kvalitě vody ve Vašem koupacím jezírku, musíte počítat se skutečností, že i v přírodě obtížně najdete jezero nebo rybník s  čistou a průzračnou vodou až na dno a že kvalita vody je odvislá mimo jiné od nenarušenosti přirozeného koloběhu přírody zásahem zvenčí. Tím, že Vaše koupací jezírko vybavíte kvalitním a s důkladností navrženým filtračním systémem jistě neuberete jeho přírodnímu rázu a tento systém Vám ba naopak zaručí nezávadnost a určitý standard kvality vody.

Velikost s výkonnost filtru je odvislá od objemu zahradního jezírka. Pokud je filtrační sytém navržen malý, pak jeho funkčnost rapidně klesá, protože se zanáší a Vy jej musíte často čistit. Objem filtru lze orientačně vypočítat následovně, násobíte výšku a šířku zahradního jezírka s největší jeho hloubkou a toto číslo podělíte dvěma.

Můžete odborníkům oponovat, že není nutné budovat filtry, že v nabídkách firem jsou tzv. regenerační štěrkové čistící zóny jezírka. Ano, máte pravdu, tyto nabídky existují. Ale uvědomte si, že může dojít k zanesení systému a nutnosti jeho čistění. Právě u takto zrealizovaných zahradních jezírek s regenerační štěrkovou zónou se po několika letech fungování projevuje zanesení této zóny a s tím spojená jejich nefunkčnost. Dalším problémem je odstranění této nefunkčnosti – v těchto zónách jsou i tuny štěrku, které musí být odbagrovány a vznikají pro majitele těchto zahradních jezírek veliké náklady a nepříjemnosti na jejich zahradě. Po těchto nemilých zkušenostech se proto v mnoha případech rozhodnou zainventovat a vybudovat pro svoje jezírko filtrační systém.

Filtračnímu systému a přírodě, můžete pomoci i Vy pomocí rozmanité nabídky příslušenství k zahradním jezírkům. Velikým a vysoce účinným pomocníkem pro mnoho našich zákazníků se stal vysavač Pondovac 4 nabízený na www.jezirka-brno-shop.cz. Snadnější manipulace Pandovacu je zajištěna madlem a kolečky. Vysavač pracuje na principu dvoukomorového sacího systému, dvě nezávislé komory umožňují nepřetržitý proces. Pondovac průběžně nasává nečistoty. Kal vytéká pomocí dlouhé výpustní hadice, pomocí speciální odsávací hlavice se odstraňují vláknité řasy. Pondovac 4 je Vašim pomocníkem pro snadné odsávání kalu ze dna jezírka, zbytků odumřelých rostlin, listí z hladiny jezírka atd. V nabídce je příslušenství pomocí něhož lze cíleně odsávat řasy a nečistoty mezi kameny nebo nástavce pro odsávání řas. Z technických parametrů uvedeme příkon vysavače je 1800 W, objem nádrže je 27 litrů.

Koi kapři chovaní v jezírku

Pokud se rozhodneme využít zahradní jezírka pro chov KOI , měli bychom se o těchto rybách a jejich chovu dozvědět co nejvíce informací.  Zda nám KOI kapři prospívají záleží na podmínkách chovu. Koi kapr je ryba, které se daří v teplejších klimatických podmínkách. Koi kapři jsou životně závislý na optimálních hydrochemických parametrech vody. Při vhodných podmínkách se může KOI kapr dožít i více jak 50 let. U KOI kaprů sledujeme při jejich nákupu především celkovou vitalitu, možnou přítomnost virů či bakterií. Hmotnost KOI kapra není zas tak důležitá, při výstavách je hodnocen především tvar těla, jeho průřez by měl být co nejvíce kruhový, dalším významným prvkem je pak barva, odstíny, rozložení barev a jejich sytost.  Prodej KOI kaprů je dnes činnost se kterou se můžeme setkat nejen ve specializovaných prodejnách, ale i v různých hobby marketech. KOI kapři jsou zpravidla označeni podle svého stáří Tosai – 1 rok, Nisai – 2 roky, Sansai – 3 roky, Yonsai – 4 roky atd.

Již jsme naznačili důležitost hydrochemických parametrů vody pro chov KOI kaprů. Zastavíme se u nejdůležitějších z nich.

 

Teplota vody

KOI kaprům se dobře daří v teplejší vodě jezírka, optimální je teplota mezi 23 až 27 stupni Celsia. Při této teplotě ideálně přijímá potravu a prospívá. KOI kapr snese i vyšší teplotu,ovšem je zapotřebí s teplotou více jak 30 stupňů Celsia sledovat obsah kyslíku. Při nižší teplotách pod Koi kapři neradi vyplouvají ke hladině a to ani za žrádlem. Při teplotě pod 10 stupňů Celsia přestáváme KOI kapry krmit. Pro úspěšné přezimování potřebují KOI kapři alespoň 4 stupně Celsia.

 

Kyslík

Kyslík je životně důležitý pro veškerý život i v jezírku. Kyslík je ve vodě rozpuštěný a KOI kapři „dýchají“ přes žábry, kde se kyslík obsažený ve vodě váže na červené barvivo – hemoglobin. Optimální hodnota rozpuštěného kyslíku ve vodě jej pro KOI 5-8 mg/l, pokud je hodnota menší než 5 mg/l, ryby vyplouvají na hladinu a „troubí“ snaží se přijímat kyslík dutinou ústní. Při tomto jevu je nutné zahájit opatření na zvýšení obsahu kyslíku ve vodě. Pokud jsou hodnoty vyšší např. 12 mg/l nedělá to KOI kaprům potíže.

pH vody

Kyselost vody (pH) je stanovena na škále od 1 do 14. Neutrální pH je 7, nad touto hodnotou je voda zásaditá a pod touto hodnotou pak kyselá: Ideální hodnota pH pro chov KOI kaprů je neutrální 7, nicméně KOI kapr dobře snese hodnoty pH od 6 do 8.

 

 

Příště se zaměříme na další hodnoty sledované při rozboru vody, jedná se zejména o sloučeniny dusíku tedy čpavkové sloučeniny, velice nebezpečné dusitany a dusičnany. Dále na oxid uhličitý, který není tak nebezpečný jak dusitany, dále na obsah fosforu, různých dalších kovů jako například pro KOI kapry nebezpečná měď či zinek. Za zmínku stojí také tvrdost vody a její optimální hodnoty. KOI kapři nemají rádi příliš měkkou vodu, což je například deštová voda,

Dalekohled a jeho historie

Dalekohled pochází ze 17. století. Od té doby se vývoj dalekohledů posunoval mílový kroky až do dnešní doby.  Každý typ dalekohledu má svá charakteristika a tím je dáno, na jaký typ pozorování je ten který dalekohled vhodný. Takže v žádném případě nehledejte nějaký univerzální dalekohled.  Něco jako vše v jednom neexistuje. Jediným společným pro všechny dalekohledy je definice, která zní: „dalekohled je optický přístroj, který nám přibližuje a zvětšuje vzdálené objekty.“ Pro různá pozorování budeme mít různé požadavky na dalekohled.

U každého dalekohledu se setkáte se skupinou čísel např. 8×15, 10×25 apod.  První číslo nám udává hodnotu přiblížení a u druhého čísla se dozvíme hodnotu velikosti čoček.  V žádném případě si nesmíte myslet, že čím je zvětšení větší, tím je to lepší. Záleží na tom, na jaké pozorování budete dalekohled používat. Čím větší zvětšení, tím je zorné pole menší. Takže např. pro turistické dalekohledy nežádoucí, pokud se chcete podívat na krajinu jako celek. Naopak široké zorné pole neocení ornitologové, ti spíše chtějí pozorovat detaily, nikoliv celek.  Při výběru dalekohledu se jistě budete také rozmýšlet nad tím, zda si pořídit monokuláry /vhled pro jedno oko/, nebo binokulární dalekohled /pro obě oči/.  Binokulární dalekohledy jsou nejčastěji používány myslivci, nebo ornitology, ale také turistické dalekohledy jsou spíše binokulární. Naproti tomu monokuláry jsou nejvhodnější pro námořníky a astronomická pozorování. Všechny dalekohledy mají jedno společné a to základní optickou soustavu, okulár a objektiv. Optická soustava je složená z jedné, nebo více soustav čoček. Přes objektiv prochází světlo do dalekohledu a je důležitý pro jeho světelnost. Světlo do oka prochází přes okulár dalekohledu.  Při pořizování dalekohledu zapomeňte na plastové tělo dalekohledu. Určitě vybírejte takový, jehož tělo je vyrobeno z lehkých slitin kovu.  Tabu by také měly být stejně jak pro puškohledy, tak pro dalekohledy plastové čočky. Sklo nic nenahradí a antireflexní vrstva by měla být standardem.  Dalekohled plnění dusíkem také nebude žádný přepych, naopak ocení to, že se vám nebude rosit v okamžiku, kdy potřebujete dobře vidět.Údržba dalekohledu je něco, co bychom neměli zanedbávat, ale také nesmíme přehánět. V případě, že dalekohled nepoužíváme, uložíme jej do tašky, nebo pouzdra, které většinou bývá součástí již při samotném nákupu. Pokud tomu tak není, určitě si nějaké pouzdro na dalekohled musíte pořídit. Dalekohledy proto vždy ukládejte a přenášejte v tomto pouzdru. Nikdy se nedotýkejte čoček prsty.  V případě, že se vnější čočky zašpiní, nejdříve opatrně ofoukněte a poté očistěte speciálními utěrkami, nebo štětcem určených pro optiku. V žádném případě nepoužívejte agresivní čistící prostředky a to ani na tělo dalekohledu.  Vždy jej chraňte před vlhkem, prachem, nadměrnému teplu /nenechávejte např. dalekohled v autě/ a před případným pádem. Pokud nebudete dalekohled nějaký čas používat, uložte jej na suchém místě.