Šťavnaté broskve
Broskev je jako ovoce opředeno mnoha pověstmi a starými bájemi. Číňani považují broskev za symbol dlouhého života, protože byla prý pokrmem nesmrtelných. Dokonce z broskvových pecek lidé vyřezávaly zámečky a dávali je dětem na krk, aby je ochránili před smrtí. A dokonce i v dnešní době to tak v mnoha kulturách s broskvemi je. Důležité je však vědět, že broskve obsahují mnoho vitaminů a minerálů, které jsou pro naše tělo nezbytně důležité.
Broskve jsou opředeny mnoha japonskými i čínskými pověstmi a váží se k nim různé tradice. Název broskve (prunus persica) je odvozeno od Persie. Lidé si totiž po dlouhou dobu mysleli, že broskev opravdu pochází z oblasti Persie. Jejich původ však můžeme hledat v Číně, kde je znají již více než 4000 let. Do Persie a oblasti Středozemního moře se broskve dostali hedvábnou stezkou z Číny. Do Ameriky přivezli broskve španělští dobyvatelé až v 16. století. O něco později se objevili také ve Velké Británii a Francii.
Na bájích a pověstech kolem broskví je mnoho pravdy. Svědčí o tom množství vitaminů a minerálů, které v sobě broskve ukrývají. Podobné složení mají i nektarinky, které prý vznikly zkřížením broskve a švestky. Broskve, ale i nektarinky mají ale nižší obsah sacharidů než například švestky, třešně, meruňky a další peckoviny. Proto jsou ideální i pro redukční diety. 100 g broskve má pouhých 219 kJ. Navíc obsahují vysoké množství železa, betakarotenu a vitaminů skupiny B. Všechny tyto složky se podílejí na posílení obranyschopnosti našeho organismu. Broskve dále obsahují vitamin C, draslík, selen, vápník, zinek, měď a také cenné bioflavonoidy, které účinek vitaminu C ještě zvyšují. Broskve svým složením chrání před volnými radikály a vysokým obsahem vlákniny příznivě působí na trávení. Existují dokonce i broskvové redukční kúry, kdy se za den má sníst až 1 kg broskví. Tato dieta navíc čistí i ledviny. Broskve působí pozitivně nejen na tělo, ale i na duši. Obsahují totiž velké množství niacinu, který je nutný pro správnou funkci nervového systému a zlepšuje náladu. Broskev by se neměly ale jíst jako dezert, protože zvyšují chuť k jídlu. Široké uplatnění mají broskve i v kosmetickém průmyslu. Dělají se z nich pleťové krémy, vody i masky. Tu si však můžete udělat i sami doma. Broskve údajně používaly na pleť i antické ženy.