Brambory
Brambory neboli lilek hlíznatý, je dvouděložní rostlina z čeledi lilkovitých. Květy brambor jsou zbarveny do fialova nebo bíla. Pěstuje se v mírném pásmu pro oddenkové hlízy, které rostou v zemi. Hlíza bramboru slouží k ukládání živin a zajišťuje její vegetativní rozmnožování.
Brambory obsahují spoustu vitaminů, minerálů, stopových prvků, ale také škrob a bílkoviny. Z brambor se ve velkém vyrábí škrob a líh. Svůj původ mají brambory v Bolívii. Do Evropy je přivezli španělští kolonizátoři jako okrasnou rostlinu v šestnáctém století. Původně se vyjímala jako okrasná rostlina v botanických zahradách a později se dostala i na trhy jako cizokrajná pochoutka. Až v 18. a 19. století se brambory začaly pěstovat ve velkém a staly se základní potravinou zejména pro chudé obyvatelstvo. V dnešní době patří brambory mezi základní potravinu, která je běžnou součástí našich jídelníčků.
Brambory obsahují až 75 % vody, 20 % sacharidů a asi 2 % bílkovin. Jsou velmi bohaté na draslík a alantoin, což je látka, která urychluje regenerační procesy v organismu. Nejvíce hodnotných látek se nachází těsně pod slupkou, tudíž je mnohem výhodnější konzumovat brambory neoloupané. Pokud brambory oloupeme, je dobré je vařit v minimálním množství vody a co nejkratší dobu (nejlépe v páře), aby se omezilo vyplavování cenných živin.
Co všechno brambory obsahují?
- Vitamin C
- Vitaminy skupiny B
- Vitamin E
- Draslík
- Hořčík
- Zinek
- Vápník
- Síru
- Fosfor
- Měď
- Mangan
- Sodík
- Selen
- Železo
- Jód
- Nikl
- Alantoin
Jelikož brambory obsahují hodně draslíku, působí močopudně a tudíž blahodárně na ledviny a močový měchýř. Jsou součástí diet při nemocech srdce a ledvin, protože odplavují nejen vodu, ale i škodlivé látky z těla pryč. Navíc prospívají nervovým buňkám a svalům, pomáhají při únavě, snižují krevní tlak a díky alantoinu napomáhají při hojení zlomenin.
Co brambory dokážou?
- Posilují svaly
- Uvolňují zácpu
- Působí pozitivně na nervy a mozek
- Povzbuzují tvorbu hormonů
- Chrání před bakteriálními infekcemi
- Pomáhají při nemocech ldvin
- Snižují krevní tlak
- Odstraňují únavu
- Podporují trávení
- Hojí zlomeniny
- Snižují cholesterol
- Pomáhají regenerovat organismus
Druhy brambor
Velmi rané – sklízejí se začátkem června a mají velice jemnou chuť. Nejsou ale vhodné k dlouhodobému skladování, protože mají málo škrobu a rychle z nich uniká voda.
Středně rané – sklízí se od července do září a lze z nich uvařit polévku, připravit salát nebo hranolky. Dobré jsou i na kaši a knedlíky. Tento druh brambor už je ke skladování vhodnější.
Pozdní – sklízí se od září do října a jsou určeny ke dlouhému zimnímu skladování. Je však nutné je uložit na suchém a vzdušném místě, kde je tma a chlad.