REGISTRACE / PŘIHLÁŠENÍ
OK 365 Internetový magazín
Rubriky
Archivy

Rajčata

Rajčata se v dnešní době pěstují už po celém světě. Španělé jej do Evropy dovezli v 16. století, ale trvalo více než dvě stě let, než si tuto zeleninu Evropané oblíbili. Rajčata jsou velmi chutná a zároveň obsahují spoustu vitaminů a minerálů. Dokonce působí jako silný antioxidant a chrání před vznikem rakoviny.

 

Největší oblibu si rajčata získala ve Španělsku a v Itálii, kde jsou dodnes součástí každodenního jídelníčku tamních obyvatel. Tvoří základ jejich stravy a na zdraví lidí je to značně vidět. Podle vědeckých výzkumů je jasné, že rajče není jen chutnou ingrediencí, ale také plodem plným vitaminů a minerálů. Má totiž blahodárné účinky při mnoha zdravotních poruchách a působí preventivně proti vzniku rakoviny. Na celém světě jsou tak rajčata uznávaná jako léčivá potravina a tzv. superpotravina.

 

Rajčata v syrovém stavu obsahují velké množství vody, nějaké proteiny, sacharidy a absolutní minimum tuků. Sacharidy jsou složeny z glukózy a fruktózy. Obsahují pouze 21 kcal a jsou tak vhodné i pro ty, kdo drží redukční dietu. Rajčata obsahují velké množství vitaminu C, který je důležitý pro naši imunitu. Zvláště v podzimním a zimním období je tento vitamin velice důležitý. Pouhých 100 g rajčete vám zajistí třetinu doporučené denní dávky céčka. V rajčeti najdeme také vitaminy B1, B2, B6, niacin a kyselinu listovou. Také provitamin A má velké zastoupení. Z minerálů obsahuje rajče hlavně draslík, hořčík, fosfor a železo. Proto je dobré jíst rajčata v případě, že trpíte anémií nebo vás trápí svalové křeče. Rajčata obsahují také určité množství vlákniny, která je důležitá pro zdravá střeva. Tato vláknina má mírně projímavý účinek a působí tak proti zácpě. Organické kyseliny můžou za typickou chuť rajčat. Čím je rajče zralejší, tím více se zvyšuje obsah cukru a snižuje obsah organických kyselin. Rajčata mají alkalizující účinek. Obsahují lykopen, který se lépe vstřebává, pokud rajče projde tepelnou úpravou. Lykopen působí preventivně před vznikem rakoviny. Patří mezi karotenoidy a je velmi důležitý pro lidské zdraví.

Comments are closed.