Na co si dát pozor, když hledáte práci
Sháníte práci a nemáte tušení, jak správně zvládnout pohovor, na co se vás potenciální zaměstnavatel ptát nesmí nebo o jaké ohodnocení si říct?
Počátek cesty začíná u nabídky. Různé inzerentní servery nebo srovnávače práce poskytnou odrazový bod například ve výšce platu a náplni práce, což vám pomůže připravit si odpovědi nebo otázky, které se u pohovoru budou hodit a můžou zvýšit vaše šance na přijetí.
Plná odpovědnost?
Jedna z otázek, kterou můžete být zaskočeni je, zda jste po nástupu připraveni přijmout plnou zodpovědnost za určitou oblast. Taková otázka může plno kandidátů zaskočit. Je potřeba si uvědomit, že zaměstnavatelé hledají schopné lidi, kteří jsou samostatní. Před samotným pohovorem byste si měli ujasnit, zda je pro vás nabízená pozice dostatečně lákavá.
Zakázané otázky
Některé otázky vám na pohovoru pokládat nemohou. Například na váš věk, zda máte děti nebo jaké politické názory zastáváte. Nelze vyloučit, že na pohovoru v nějaké formě padnou, takže opět nejlepší možností je dopředu se na takovou situaci připravit.
Vyjednávání o platu
V inzerátu je obvykle nabízené ohodnocení specifikováno, každopádně poslední slovo má pohovor. Určitě byste se měli na otázku platu připravit předem. Doporučuje se místo rozmezí uvádět konkrétní částku, ovšem o kolik si říct? Můžete porovnat platy pro danou pozici, zahrnout srovnání mezi regiony a také pozor na hrubou a čistou mzdu.
Pracovní smlouva
Bez ohledu na dobrý dojem z pohovoru si vždy pracovní smlouvu důkladně projděte. Neměly by v ní chybět údaje jako je druh práce, místo jejího výkonu nebo datum vzniku pracovního poměru. Další důležitou věcí je mzda. Ta totiž může být buď ve smlouvě nebo ve mzdovém výměru. Ve druhém případě vám ji zaměstnavatel může jednostranně snížit i bez vašeho souhlasu.