Bezproblémový provoz a funkčnost ČOV
Pokud uvažujete o koupi čističky odpadních vod, musíte přemýšlet nejen nad výběrem té správné ČOV do vašeho objektu, ale být si vědom i případných problémů, které mohou nastat při špatném výběru. Abyste se těmto problémům vyhnuli, pojďme se podívat na to, jak správnou ČOV vybrat. Nejdůležitější je vycházet z hydraulického a látkového zatížení. Pokud do objektu, kam chcete umístit ČOV, nevedou běžné komunální vody, musíte prověřit složení vody z pohledu faktorů ovlivňující aktivitu biomasy. Proto je při výběru nutné nezanedbat kvalitu odpadních vod a poté samozřejmě vybírat podle technologie, jednoduchosti obsluhy a dalších faktorů.
Důležité faktory mající vliv na správnou funkčnost ČOV
- Teplota vody – odolnost aerobního kalu je závislá na teplotě. Aby byl aerobní kal zachován, musí se teplota pohybovat mezi 10 – 30 °C. Pokud je teplota nižší než 10 °C, snižuje se rychlost biologických aerobních procesů a dokonce se může celý proces zastavit. Naopak teplota vyšší než 25 °C zvyšuje aktivitu biomasy, tím se zvyšuje spotřeba kyslíku a kyslík v aktivační směsi má problém se rozpouštět.
Jelikož se teplota vypouštěné vody nedá příliš ovlivnit, je to důležitý aspekt, který je třeba zohlednit.
- pH vody – aby bakterie v biologickém procesu správně fungovali, musí se pH vody pohybovat od 6 – 8. Eliminace pH potíží záleží na tom, zda je kyselost nebo zásaditost vody způsobena organickými či anorganickými sloučeninami. Pokud jsou sloučeniny biologicky rozložitelné, neutralizace pH se dostaví během biologického rozkladu. Pokud je pH vysoké, vzniká při biologickém rozkladu mnoho oxidu uhličitého, díky kterému dochází k poklesu pH až do neutrality.
- Nutrienty – makrobiogenní prvky mají vliv na správné fungování ČOV a její biologický proces. Pokud ve vašem objektu jsou městské odpadní vody, problém s nutrienty nevznikají, obsahují totiž hodně makrobiogenních prvků. Zpozornit je třeba u průmyslových odpadních vod, které mají nedostatek makrobiogenních prvků.
- Solnost – pokud solnost vod roste, ovlivňuje to poměr mezi oxidací a syntézou ve prospěch syntézy a tím je větší zákal vyčištěné vody. Také větší množství síranů ve vodě a aerobní prostředí může způsobovat zápach.
- Těžké kovy – přítomnost a množství těžkých kovů ve vodě má vliv na inhibici aktivity mikroorganismů. Vliv těžkých kovů dělíme na 2 druhy: toxicitu kovu na kal a odstraňování kovů kalem.
- Organické sloučeniny – většina organických sloučenin je rozkládána mikroorganismy, které jsou přítomné ve vodě. D oběhu se však dostávají nově vyprodukované organické sloučeniny, které jsou biologicky těžko rozložitelné a mohou být i toxické. Pokud se tyto organické sloučeniny ve vodě nerozloží, mohou v přírodě narušovat přirozený koloběh látek. Takovýto problém nastává například v potravinářském průmyslu, kde jsou v rozporu hygienické požadavky a funkčnost čistírny. Většina přípravků na bázi kyselin po naředění nejsou toxické, ale třeba chlór v malém množství je značně toxický. A právě hygienické přípravky na bázi chlóru jsou nejčatsější příčinou, kdy čistírny nefungují.
Pokud uvažujete o koupi a instalaci ČOV, neváhejte nás kontaktovat s případným dotazem. Navštíví vás náš obchodní zástupce a projde s vámi všechny důležité informace, které je třeba vědět.