REGISTRACE / PŘIHLÁŠENÍ
OK 365 Internetový magazín
Rubriky
Archivy

Filtrace jezírka

Hodně zájemců o jezírka má představu zahradního jezírka spoléhajícího hlavně na svou přirozenou a samočisticí schopnost. Tato představa je často podporována snahou o ekologické vnímání stavby jezírka, v různých pořadech nebo článcích v časopisech. Je však nutné podívat se, jak samočisticí schopnost vody v přírodě vypadá (těžko najdete v přírodě jezero nebo rybník s  čistou vodou až na dno). Na kvalitu a čistotu vody má veliký vliv nenarušenost přirozeného koloběhu zásahem zvenčí. Příroda a její zákonitosti, by pro nás měli být při stavbě zahradního jezírka pouze inspirací. Tím, že si dopomůžete k čisté a průzračné vodě správně navrženým filtračním systémem rozhodně neuberete nic na ekologičnosti nebo přírodnosti Vašeho zahradního jezírka.

Udržení dobré kvality vody je možné podpořit osázením vodními rostlinami. Aby však byl význam osázení zahradního jezírka pozitivní, je nezbytné, aby byly dodrženy zásady odpovídající konkrétním podmínkám. Jiné bude osázení pro koupací jezírko, jinou flóru použijeme osázení zahradního jezírka s rybkami. Jak již bylo řečeno výše nelze však samočisticí schopnost rostlin brát za samospasnou či spolehnout jen na jezírkový vysavač.

Přirozená samočisticí schopnost zahradního jezírka, zbudovaného pro jakékoli účely využití, má své hranice. Proto Vám pomůže jezírková filtrace a to buď jako okamžitá pomoc odstranění příčin znečištění, nebo jako trvalé řešení, které čistí vodu průběžně. Filtrace jezírka pracuje na udržení nezávadné vody v jezírku a zajištění biologické rovnováhy, samozřejmě jí musí doplnit optimální jezírková čerpadla.

S nadsázkou lze říci, že prvním článkem filtrace je samotný majitel jezírka. Pokud budete pečovat o své zahradní jezírko, ve smyslu zabránění zanášení zahradního jezírka organickými nečistotami a odumřelými částmi rostlin (např. listy na hladině), přizpůsobení počtu ryb velikosti zahradního jezírka, zajištění dostatečného prokysličování zahradního jezírka apod., bezesporu se Vaše snaha odrazí na kvalitě a průzračnosti vody.

Na trhu je široká nabídka filtračních médií od mechanických až po biologické čistění různého typu. Princip mechanického čištění je založen na prolévání znečištěné vody skrz velice husté vodopropustné síto (nebo podobný materiál), kde jsou zachycovány mechanické částečky. Součástí těchto filtrů jsou kartáče, houby, filtrační podlážky nebo granule.

Biologické čištění je založeno na práci mikroorganizmů, které odbourávají organické látky a uvolňují látky anorganické sloužící jako výživa rostlin. Tyto mikroorganizmy jsou zachyceny v jemných filtračních houbách a obdobných médiích s drsným, porézním a tedy mnohokrát zvětšeným povrchem. Probublávání vody protékající filtrem zvyšuje obsah kyslíku ve vodě. Lze říci, že kombinace mechanických a biologických stupňů filtrace zajišťují velice slušné výsledky v čištění vody. Některé filtrační sety mohou být rozšířeny o čištění na principu fyzikálních vlastností zvláštních minerálů, tzv. zeolitů. Tyto zeolity prostřednictvím iontové výměny z vody odbourávají jedovaté látky a přebytečné živiny, které mají vliv na kvalitu a čistotu vody.

Neváhejte se obrátit na odborníky z www.jezirka-brno.cz o radu a návrh toho správného filtračního systému pro zahradní jezírka, který zaručí kvalitu vody a Vaše jezírko pak bude pro Vás opravdu tou oázou klidu a pohody na Vaší zahradě.

Comments are closed.