Zkouška z mediace podle zákona mediaci a kurz mediace
Kdo bude v ČR moci provádět mediaci v netrestních věcech od 1. 7. 2012, kdy nabude účinnosti zákon o mediaci
Jednorázově a nahodile bude moci mediovat každý. Pravidelně fyzická osoba s živnostenským listem – tato mediace však nebude stavět promlčecí lhůty v mediovaném sporu. Pokud budete chtít provádět mediaci, jejíž zahájení staví promlčecí lhůty, budete muset složit zkoušku a stát se Ministerstvem spravedlnosti ČR zapsaný mediátor či zapsaná mediátorka.
Jak se v ČR mohu stát zapsaným mediátorem?
Podmínkou bude složit zákonem o mediaci předepsanou zkoušku z mediace u Ministerstva spravedlnosti ČR. Advokáti ji budou skládat u České advokátní komory.
Jaké vzdělání je potřebné, abych se mohl(a) stát zapsaný mediátor / zapsaná mediátorka
Je potřebné získala vysokoškolské vzdělání v magisterském nebo v navazujícím magisterském studijním programu v České republice. Zapsaný mediátor v seznamu vedeném ministerstvem spravedlnosti se může stát jakákoliv fyzická osoba, která:
a) je způsobilá k právním úkonům,
b) je bezúhonná,
c) získala vysokoškolské vzdělání v magisterském nebo v navazujícím magisterském studijním programu v České republice,
d) složila zkoušku mediátora.
Je pro vykonání zkoušky z mediace potřebné vzdělání u akreditované vzdělávací instituce?
Není. Pro přípravu na zkoušky si můžete vybrat jakéhokoliv školitele. Český koučink bude zajišťovat kurz mediace poskytující komplexní přípravu na zkoušku z mediace, viz www.ceskykoucink.cz
Jak se předpokládá, že bude probíhat zkouška z mediace?
Zkouška z mediace se bude zřejmě skládat z písemné a ústní části přičemž každá část bude trvat maximálně dvě hodiny. Zkouška z rodinné mediace se bude skládat pouze z ústní části.
K žádosti o vykonání zkoušky z mediace uchazeč bude pravděpodobně muset připojit videonahrávku modelové mediační situace na trvalém nosiči dat, její písemný rozbor a mediační dohodu z prezentované modelové mediační situace. Zkušební otázky budou vypracovány z oblasti mediace a dalších způsobů mimosoudního řešení sporů, včetně příslušné právní úpravy, mediačních technik, základních lidských práv a svobod, občanského, obchodního a pracovního práva, rodinného práva, práva na ochranu spotřebitele, občanského práva procesního, a základů psychologie a sociologie.
Ministerstvo umožní do 6 měsíců od doručení žádosti vykonat zkoušku mediátora každému žadateli (neadvokátovi), který uhradí poplatek za připuštění ke zkoušce mediátora ve výši 5 000 Kč. Do 6 měsíců od doručení žádosti umožní Ministerstvo vykonat zkoušku z rodinné mediace osobě, která úspěšně složila zkoušku mediátora a uhradila poplatek za připuštění ke zkoušce z rodinné mediace ve výši 5 000 Kč. Přitom zkouška z rodinné mediace pouze zvyšuje kvalifikaci mediátora v této oblasti, ale rodinnou mediaci může zapsaný mediátorů provádět i bez této zkoušky.
Kdy mohu zahájit praktický výkon mediační činnosti v netrestních věcech jako zapsaný mediátor?
Dnem zápisu do seznamu mediátorů, který povede Ministerstvo spravedlnosti ČR.
Co mám přiložit k žádosti o zápis do seznamu mediátorů, který povede Ministerstvo spravedlnosti ČR?
K žádosti o zápis do seznamu mediátorů se připojí:
- ověřená kopie dokladu prokazujícího získání vzdělání získala vysokoškolské vzdělání v magisterském nebo v navazujícím magisterském studijním programu v České republice
- výpis z evidence Rejstříku trestů.
- kopie osvědčení o složení zkoušky mediátora ne starší než 3 roky,
- kopie osvědčení o složení zkoušky z rodinné mediace ne starší než 3 roky,
- ověřená kopie dokladu o dosaženém vzdělání, žádá-li žadatel uvést v seznamu údaje o dalším dosaženém vzdělání.
Bude nutné obnovovat kurz mediace, zkoušku z mediace nebo zápis v seznamu?
Ne, zkouška mediace i zápis v seznamu mediátorů bude platný na území České republiky na dobu neurčitou. Zapsaný mediátor nebude mít další vzdělávání předepsané zákonem, ale lze doporučit, aby pravidelně absolvoval nástavbový kurz mediace z vlastní iniciativy.