Dřevo a korek, jako podlahová krytina
Rozhodli jste se pro dřevěné masivní podlahy? Masivní dřevěné podlahy patří mezi oblíbené podlahy. Lidé touží po podlahách z přírodních materiálů, které mají navíc dlouhou životnost a dají se mnohokrát upravovat. Ať už se rozhodnete pro dřevěné parkety, nebo pro dřevěné podlahy, vždy budete spokojeni, tedy pokud zvolíte správný materiál a správnou firmu, která vám takovou podlahu položí. Dřevěné parkety mají tloušťku od 10 mm až do 20mm, záleží na druhu parket a samozřejmě na ceně.
Dřevěné parkety mají velice dlouhou životnost a dají se dobře udržovat. Vyrábí se z dubu, buku, javoru a jasanu a podle druhu dřeva, ze kterého jsou parkety vyrobeny, se odvíjí další vlastnosti spojené právě s konkrétní dřevinou. Dřevěné parkety se vyrábí i vícevrstvé. Takové parkety jsou stabilnější než obyčejné parkety, mají dlouhou životnost a jsou povrchově upravené. Základní vrstva je vyrobena z hevey, smrku nebo z překližky a horní nášlapná vrstva je vyrobena ze 4 mm masivního dřeva. Pokud namítáte, že dřevěné parkety se můžou rozlézt a tak vám můžou způsobit na podlaze štěrbiny, je tady pro vás nový systém spojení parket. Výrobci vyvinuli zámkový systém parket, které se do sebe zacvaknou i bez použití lepidla, tím je spoj dvojnásobně pevnější než spoj perodrážkový.
Oproti dřevu je korek méně náchylný na poškození vlhkem a teplotními výkyvy, to protože je pružný. Samozřejmě to vše záleží na tom, jak jsme podlahový korek položili, jaké jsme použili lepidlo a jaká lak. Na co si musíme dát při pokládce korkové podlahy pozor, je spodní vlhkost. Proto musí být podlaha na kterou korek pokládáme úplně vyschlá. Korková podlaha dobře izoluje tepelně i akusticky, odolává plísním, je netoxická a časem se nepropadá ani nedegraduje. Jednou z nevýhod korkové podlahy je, že vlivem slunečního záření její barva světlá. Pak se vám stane, že když přestěhujete nábytek, máte pod ním jiný odstín podlahy, ovšem jestliže na tmavší odstín podlahy působí světlo, časem se barva korkové podlahy zase sjednotí.