Terminus technicus detektorů kovu Minelab
Terminus technicus detektorů kovu Minelab
Výrobce detektorů kovu Minelab používá u svých detektorů spoustu patentovaných technologií a vy tyto technologie většinou znáte jako „zkratky“ uvedené buď na samotných detektorech, nebo jste je zahlédli na webu, většinou u popisu detektoru, apod. Pro hodně lidí je většina těchto zkratek velkou neznámou, proto si jednotlivé technologie představíme blíže, ať poodhalíme roušku tajemství.
Tato technologie využívá nejmodernější digitální elektroniku k zpracování signálů, tím se zlepšil přenos signálů, které nejsou zkresleny, ať už samotným přenosem, či rušivými vlivy půdy. VFLEX technologie umožňuje použití tří pracovních frekvencí detektoru a změna frekvence je daná typem použité cívky. Vflex technologie využívá dvou mikroprocesorů, jeden primární je umístěn v boxu elektroniky a druhý sekundární se nachází v samotné cívce. Už v samotné cívce elektronika zpracovává signály, kdy např. slabé signálky jsou zesíleny a tak nedojde k jejich zkreslení „cestou po kabelu do boxu elektroniky“. Oba dva mikroprocesory mezi sebou po zapnutí detektoru ihned komunikují a výsledným efektem, takto osazené elektroniky, je přenější a stabilnější vyhodnocení cílů. Technologii VFLEX používají detektory řady Minelab X-Terra 305. X- Terra 505, X-Terra 705.
Tato technologie, která by se dala přeložit jako „širokopásmové spektrum“ současně vysílá, přijímá a analyzuje širokou skupinu frekvencí, které současně zajišťují velký hloubkový dosah a potřebnou citlivost na nejjemnější drobotinu a zároveň umožňují precizní diskriminaci. BBS technologie současně vysílá a zpracovává frekvence v rozsahu 1,5 až 25 kHz. Tuto technologii používá podvodní detektor kovu Minelab Excallibur, který si díky ní hravě poradí s cílem v mineralizovaných podmínkách mořského prostředí a poskytuje potřebnou hloubku a citlivost. Jako u Vflex technologie dochází ke zpracování signálu už v samotné cívce, díky zesilovači, jsou slabé signály zesíleny přímo v cívce, což má několik výhod:
- Větší odolnost proti elektrickému rušení a snižuje falešné signály
- Žádná ztráta síly signálu způsobená přenosem po kabelu
- Vylepšená hloubka detekce a citlivost
Technologie FBS, tedy ve volném překladu „plnospektrální, nebo často používaný termín multifrekvenční“ technologie, ještě více rozšiřuje možnosti předchozí BBS technologie. FBS technologie současně vysílá, přijímá a analyzuje frekvence od 1,5 do 100 kHz. FBS technologie poskytuje obrovské množství informací o cíli samotném, jakož i o okolním prostředí. Tato technologie je výhodná z několika důvodů:
- Vysoká citlivost na všechny typy cílů různých velikostí
- Automatická kompenzace citlivosti, takže maximální hloubky je dosaženo i v mineralizované půdě, včetně pláží a slané vody.
- Extrémně přesné vícekanálové zpracování signálu odděluje signály z chtěných cílů od pozemního rušení a umožňuje detektoru dosáhnout maximální hloubku a přesnou identifikaci cíle.
- Smartfind – dvourozměrná diskriminace, poskytuje maximální množství informací současně (FE a CO).
FBS technologii používají detektory kovu Minelab Safari, Minelab E-Trac a Minelab CTX 3030 (FBS 2)
U pulzních detektorů kovu (PI) se také samozřejmě setkáme se spoustou termínů, alá Minelab. Když už jsem pulzy zmínil, podíváme se na ty nejčastěji uváděné zkratky. S níže uvedenými technologiemi se můžeme setkat u pulzních detektorů kovu řady Minelab GPX.
Multi period sensing – Pokročilá pulzní technologie, která velmi efektivně odstraňuje negativní vliv půdního efektu
Dual voltage – Základem této technologie je využití pulzů s rozdílným napětím (voltáží), tím je dosaženo skvělých hloubek a citlivosti i na silně mineralizovaných půdách.
Smart electronic time alignment – inteligentní časování, umožňuje efektivně odstraňovat nežádoucí inerference z okolí, takže nestabilní kolísání prahového tónu, které je nežádoucí, se pomocí této funkce dokáže srovnat.