Požární hadice
Požární technika a zabezpečení – jste připraveni?
Našel jsem velmi pěkné stránky s e-shopem, které nabízí hasičskou a požární techniku a jelikož v našem SVJ se některé tyto věci řeší, začal jsem se o to lehce zajímat a přináším určitá doporučení, doporučovat budu sortiment z e-shopu www.ingstuksa.cz.
Hasičská technika by měla být vždy k dispozici, aby se hasiči při případném zásahu mohli dobře napojit na zdroj vody, každý objekt by měl mít hasící přístroj, hasičské hadice a další potřebné vybavení. E-shop www.ingstuksa.cz nabízí požární hadice s vlastním logem při nákupu 10 a více kusů od 1 typu!
V nabídce nalezneme hasičské hadice od výrobce Eschbach, který patří mezi nejvýznamnější výrobce tkaných požárních hadic Německu, tento výrobce splňuje přísné normy a specifikace, které jsou nejen v Německu potřeba! V nabídce e-shopu naleznete hasičské hadice různých typů, jen namátkou: standardní zásahové požární hadice, sportovní požární hadice, požární hadice pro stěnové hydranty, hadice se zvýšenou otěruvzdorností a mnoho dalších hasičských hadic. Osobně si myslím, že v tomto doporučeném e-shopu si může každý vybrat přesně to, co potřebuje!
A k čemu vůbec hasičské hadice přesně slouží?
Jak asi každý ví, požární hadice jsou určeny k přepravě vody, nejčastěji při zdolávání požáru a při odčerpávání vody (např. při povodních). Používají je profesionální i dobrovolné hasičské jednotky.
Druhy požárních hadic:
- Savice – pro dopravu vody z vodního zdroje k čerpadlu
- Požárni hadice A – pro dopravu velkého množství vody na velké vzdálenosti
- Požárni hadice B – nejčastěji pro dopravu vody od požární stříkačky k rozdělovači
- Požárni hadice C – nejčastěji používaný typ hadic u hasičských jednotek
- Požárni hadice D – hadice na dohašování
Co dělat při požáru?
Co je mnohdy častá otázka, stejně jako co dělat když někdo přestane dýchat, co dělat při povodni… Než se dostanu k odpovědi, určitě by měl každý přemýšlet předem a počítat s tím, že se může něco stát. Důležité je mít tedy objekt zabezpečený, mít dobře udělané rozvody elektřiny a mít k dispozici hasící přistroj. V každém panelovém domě by měly být k dispozici hasičské hadice a dobrý a odzkoušený přívod vody pro hadice!
Co tedy dělat když už se to stane? Rychle varovat lidi kolem sebe – sousedy a další, ono ve více se lépe něco dělá, soused může urychlně kontaktovat hasiče či linku 112, případně může varovat další lidi a vy můžete hasit.
Každopádně po varování by jste vy či sousedé měli okamžitě volat hasiče či linku 112, následně urychlně vypněte elektřinu a plyn, snažte se dostupnými prostředy uhasit oheň (proto ten hasící přístroj), při evakuaci se snažte zabalit tělo do mokrých hadrů a chraňte si dýchání, stačí kus vlhké látky.
Samozřejmě pokud jste v panelovém domě, měli by jste varovat lidi nad Vámi i pod Vámi, proto je dobré při požáru upozornit sousedy a rozdělit se. Jakmile přijede hasičský sbor, měli by jste být připraveni v případě potřeby jim pomoci či co nejlépe popsat situaci uvnitř objektu. Jistě může přijít vhod Vaše požární technika, především pokud je zdroj vody daleko od místa požáru.