REGISTRACE / PŘIHLÁŠENÍ
OK 365 Internetový magazín
Rubriky
Archivy

Vybíráme dalekohled

 

Dalekohled určitě nepatří k častým společníkům na cestě do přírody, nebo na dovolenou tak jako fotoaparát. A když už si na výlet zabalíte, občas přemýšlíte, jestli nebude dalekohled zbytečné s sebou brát…. Při výběru dalekohledu bude mít určitě jiné požadavky turista a jiné požadavky např. myslivec, nebo amatérský pozorovatel hvězd. Všichni budoucí uživatelé se ovšem shodnou na jednom, že budou potřebovat přiblížení vzdáleného pozorovaného objektu. Výběr každého dalekohledu bude tedy kompromisem mezí světelností, velikostí, přiblížením a v neposlední řádě taky váhou a cenou. Největším omylem, je, že čím větší zvětšení, tím je dalekohled lepší. Pravdou je, že čím větší zvětšení máte, tím více se vám zužuje zorné pole a hůře se zorientujete, obraz bude nestabilní a nebude mít stálou ostrost. Takový dalekohled ocení jen uživatelé, kteří potřebují pozorovat  na velkou vzdálenost detaily, např. ornitologové. Další chybou je myslet si, že zakoupíte univerzální dalekohled – žádný takový neexistuje. Cena dalekohledu se neodvíjí od jeho zvětšení, tedy čím větší zvětšení tím je dalekohled dražší. Cena dalekohledu je dána konstrukcí čočkové soustavy.

 

Dalekohledy si můžete vybrat voděodolné,  plněné dusíkem proti zamlžování, s korekcí, která usnadňuje pozorování lidem s brýlemi,  většina dalekohledů je v pogumovaném provedení, které vám zabezpečí  vyšší odolnost proti nárazům. Třešničkou na dortu může být dalekohled s kompasem. Dalekohledy rozlišujeme monokulární, tedy pro pozorování jedním okem, nebo binokulární pro pozorování s oběma očima. Monokulární dalekohledy jsou především pro vojenské účely, námořnické dalekohledy, nebo teleskopy pro pozorování hvězd a vesmíru. Binokuláry jsou dva stejné, zrcadlově obrácené samostatné dalekohledy, jejích tubusy jsou spojené kloubovým můstkem. Všechny dalekohledy bez ohledu na jejich konstrukci, nebo účel mají stejnou základní optickou soustavu, která se skládá z jedné, nebo více soustav čoček. Jedná část optické soustavy přes kterou prochází světlo do dalekohledu se nazývá objektiv.  Čím je objektiv větší, tím je lepší světelnost. Místem, kde světlo vychází do oka se nazývá okulár.  Všechny dalekohledy mají dvoučíselné označení stejně jako například noční vidění. Např. 7×50 – první číslo znamená zvětšení a druhé číslo průměr předních čoček objektivu v milimetrech. Čím větší je průměr objektivu tím větší bude světelnost a tudíž lepší předpoklady pro pozorování i za horších světelných podmínek. Při výběru dalekohledu je také potřeba vzít v úvahu, zda jsou optické plochy potáhnuté antireflexní vrstvou. Antireflexní vrstva se postará o zvětšený kontrast obrazu a zvětšuje světelnou propustnost.  Nelepší je označovaná jako „fully multi-coated optics.“

Ještě se u dalekohledů můžete setkat s pojmem „roof“ a „poro“. Označení nás informuje o vnitrním uspořádání opticky. Opticky kvalitnější je dalekohled s označením Roof.

nebankovní půjčky

půjčky na exekuce

web levně

hotovostni půjčky

GiGaINZERT.cz

Bazar SnadnoRychle

GiGaINZERT.sk

Zdarma bazar

Weblevně

Inzerce na Půjčky

Půjčky SnadnoRychle

SnadnoRychle – rozcestník

RychleSnadno – rozcestník

Půjčky bez registru

oddluženi fyzické osoby

Spoříci účet

Odškodnění dopravní nehody

Kreditní karty

Družstevní byt

Výkup nemovitosti

Reality inzerce

Práce inzerce

GigaBazar.pl

investiční zlato

nebankovní půjčky

kulturistika,fitness

bazar.inzerce

bazar.inzerce

erotická inzerce

bazar.inzerce

dárky pro může,ženy

fitness classic

bazar.inzerce

bazar-slovensko, inzercia

bazar-německo inzerce

zvířata, fauna

Comments are closed.